Najbardziej ekologiczne miasta na mapie Europy

Majówka tuż za pasem, pogoda zaraz cieplejsza i chęć do życia też nam się zwiększa dzień za dniem, kiedy patrzymy na skąpane w słońcu wiosenne krajobrazy za oknem. To pogoda, przy której zaczynamy niecierpliwie przebierać nóżkami w oczekiwaniu na letnie podróże. Jeżeli jeszcze nie macie planów, a chcecie ten czas spędzić miło i w duchu ekologii, to mogę polecić wam kilka miast które otrzymały miano najbardziej przyjaznych środowisku. W sam raz na majowy weekend!

Lublana

To urokliwe miasto otrzymało miano Zielonej Stolicy 2016, i na pewno nie bez powodu. Oprócz tego, że znajduje się na Bałkanach, rejonie zamieszkiwanym przez naszych krewnych, o słowiańskich korzeniach, podobnej mowie, i towarzyskim temperamencie ze skłonnością do biesiad, Lublana zaskakuje niemalże eko atmosferą. Władze miasta troszczą się o to, by powstawały w nim nowe parki i tereny zalesione, a ruch samochodowy został efektywnie ograniczony w strefie rynku. Transport miejski też stał się ekologiczny, bo pojazdy czerpią energię z metanu. Poza tym oprócz gwarnych zakątków, Lublana zachwyca spokojem i harmonijnością słoweńskiego krajobrazu.

Sztokholm

Jego mieszkańcy wyprzedzają nas o dobrych kilka lat jeżeli chodzi o świadomość ochrony środowiska i segregację śmieci. Miasto jest pod tym względem uporządkowane, a rozmieszczenie koszy dobrze rozplanowane. Tak jak i większość Skandynawii, mieszkańcy Sztokholmu także przesiedli się na dobre na rower, który stał się ważnym elementem miejskiego życia. Oprócz tego miasto stawia na wybór komunikacji publicznej zamiast prywatnej, w czym pomaga mu doskonale rozbudowana sieć autobusów, tramwajów i kolei.

Reykjavik

Islandia to zawsze dobry kierunek na ekologiczne podróże. Samo jej położenie sprawia, że jest nieco odizolowana od kontynentalnych zanieczyszczeń, a jej mieszkańcy dokładają wszelkich starań, aby tak właśnie pozostało. Dużą popularnością cieszy się tu także propagowanie alternatywnych źródeł energii. Do tych najczęściej wykorzystywanych należy energia geotermalna. Powstał nawet plan, że Reykjavik do roku 2050 będzie czerpał tylko i wyłącznie energię z wód termalnych, uzyskując pełną niezależność od paliw kopalnych. Transport miejski ma także działać na napędzie hybrydowym lub wodorowym.

Didcot

W odróżnieniu od powyższych propozycji, Didcot nie jest metropolią. Wręcz przeciwnie, jest to niewielkie angielskie miasteczko, które wyróżnia się niezwykłym podejściem do ekologii. Powstała tam bowiem pierwsza na świecie oczyszczalnia ścieków, która produkuje energię… z miejskich nieczystości. Rozwiązanie ma być stopniowo wprowadzane w reszcie miast Wielkiej Brytanii.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  stiffadmin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *