Walczmy o tygrysy z WWF

Jest powód, aby skakać do góry z radości. Tygrysy odradzają się jako gatunek, i powracają na łono swoich naturalnych siedlisk. A wszystko to za sprawą orędownictwa World Wildlife Fund, organizacji powołanej do tego, aby bronić praw zwierząt, a w szczególności zagrożonych wymarciem gatunków na całej kuli ziemskiej.

W roku 2010 liczebność tygrysów w środowisku naturalnym osiągnęła najniższy poziom w całej współczesnej historii gatunku. Zanotowano zaledwie 3,200 osobników. Na taki stan rzeczy na pewno wpłynęło wiele czynników, jak przekształcanie środowiska poprzez proces urbanizacji, ale najbardziej raczej ludzka głupota. Jeszcze kilkanaście lat temu polowanie na tygrysy było uznawane za formę rozrywki przez ludzi, którzy w tym celu wybierali się na safari, oraz za formę zarobku przez lokalnych kłusowników. Teraz całe szczęście, ekolodzy odnieśli sukces w bronieniu tygrysów przed skutkiem bezmyślnego ich tępienia, bowiem pod koniec roku 2015 zanotowano już pojawienie się 700 nowych, dzikich okazów. Brawo tygrysy!

Ale ambitne plany WWF nie spoczęły na laurach. Obecnie mówi się o wprowadzeniu planu Tx2. Rządy państw, gdzie tygrysy naturalnie poprzednio występowały, zgodziły się na wstępne ustalenia. A w całym medialnym zamieszaniu chodzi o to, aby liczba tygrysów żyjących na wolności zwiększyła się dwukrotnie przed początkiem roku 2020, który będzie według chińskiego kalendarza następnym Rokiem Tygrysa.

Poniżej przedstawiam wam kilka ciekawostek z kampanii o przetrwanie tygrysów:

 • W roku 2015 Indie podały do wiadomości, że liczba tygrysów żyjąca w naturalnym środowisku zwiększyła się do 2220. Dla porównania w roku 2010 było ich tylko 1700. Indie to naturalne siedlisko tygrysa bengalskiego.

 • Nepal przeszedł do historii, ustanawiając rok 2014 rokiem z hasłem: “zero kłusownictwa”. Przeprowadzono także największy do tej pory spis liczebności tygrysów, który wykazał, że obecnie żyje tam około 200 dzikich zwierząt tego gatunku. W roku 2009 liczba ta wynosiła 120.

 • Także Butan przeprowadził pierwszy w historii spis tygrysów w roku 2014. Liczbę żyjących tam tygrysów szacuje się obecnie na powyżej 100.

 • Rosja przeprowadziła niedawno ankietę dotyczącą liczebności tygrysów we wschodniej części kraju. W tej części świata występuje tygrys syberyjski, zwany także tygrysem amurskim. W latach 30. XX wieku odnotowano tylko 30 tygrysów. Obecnie liczba wynosi 440 dorosłych o 100 młodych.

 • Tygrysy powracają także do Chin, swojego pierwotnego siedliska.

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  stiffadmin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *