Wybieramy najlepszą wodę mineralną

Ostatnio będąc w markecie, stałem się świadomy pewnego dylematu, a mianowicie: co właściwie kupujemy, wrzucając wodę mineralną do naszego zakupowego koszyka? Kiedy byłem dzieckiem, właściwie nie przeszkadzało mi picie kranówki, ale obecnie raczej sięgam po wody mineralne lub źródlane. Stowarzyszenie konsumenckie Pro-Test przeprowadziło ostatnio test najpopularniejszych wód mineralnych w Polsce, abyśmy wiedzieli co wybierać.

Mineralna, czy źródlana?

Na początek warto wspomnieć, że jest istotna różnica pomiędzy obiema typami wody w butelce. Wody mineralne pochodzą ze źródeł o nietypowym składzie mineralnym, mają często z tego powodu właściwości lecznicze, ale mogą także zawierać pierwiastki, które są szkodliwe w dużym stężeniu. Woda źródlana ma natomiast niemalże taki skład jak woda z kranu, ale jest nieco bardziej uzdatniona. Wody średnio mineralizowane to coś pomiędzy wodą typowo źródlaną, a wodą typowo mineralną. Składniki mineralne są często dodawane do nich sztucznie, aby polepszyć walory zdrowotne i sensoryczne danej wody.

Co woda mieć musi, a czego nie powinna?

Każda woda, niezależnie od typu, powinna mieć datę ważności. Pamiętajmy, że tak jak każdy produkt spożywczy, woda po otwarciu także wchodzi w reakcję z otoczeniem, np. Z mikroorganizmami z powietrza.

Poza tym woda źródlana powinna mieć zawsze wyszczególniony skład mineralny. A także, jeżeli są jakieś przeciwwskazania przed jej spożyciem przez pewne grupy osób, jak osoby starsze, kobiety w ciąży itp, powinniśmy znaleźć o tym informację na etykiecie.

Dodatkowo powinniśmy się wystrzegać dużego stężenia radu, uranu, azotynów, fluorków i baru. A najlepiej kiedy będziemy po prostu kupować różne wody mineralne i źródlane, tak by zróżnicować poziomy spożycia różnych pierwiastków i mikroelementów w naszej diecie.

And the winner is…

W teście Pro-Test okazało się że najlepiej spełniającą normy wodą jest zarówno nowa Mama i Ja, jak i dobrze nam znana Nałęczowianka. Obie wody były rzetelnie oznaczone, a ich skład był bezpieczny, nawet do spożycia przez dzieci poniżej 7 roku życia. Dobre oceny uzyskały też Nestle Aquarel, Arctic Plus i Ustronianka Biała. Mama i Ja oraz Aquarel to wody źródlane, a reszta wody mineralne. Najgorzej w teście poradziły sobie, Staropolanka 2000 i Górska Natura, częściowo właśnie z uwagi na mało rzetelny opis składu. Z pełnymi wynikami testu wód możecie zapoznać się na stronie: http://www.pro-test.pl/tests_article/167328,0/Wyb%C3%B3r+wody.html

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  stiffadmin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *