Zrób święto swojej planecie – w Święta pomyśl o ekologii

Każdy narzeka na duże rachunki za prąd, ale wystarczy, że idą święta, a wszyscy o tym zapominają! Począwszy od sklepikarzy, którzy oświetlają swoje sklepy światełkami przez cały dzień i noc (aczkolwiek przepięknie to wygląda i żal byłoby, żeby gasły), a kończąc na zwykłych obywatelach, którzy w czasie świątecznych przygotowań nie oszczędzają niczego (nawet siebie). Ale może właśnie w Święta powinniśmy zwrócić na Ziemię baczniejszą uwagę. Oto kilka sposobów na oszczędzenie prądu i inne prezenty dla naszej planety:

 

 1. W zimie i tak świecimy dużo światła – z racji na to, że słońce szybko zachodzi i dni są krótsze. Skorzystajmy jednakże z klimatu świąt i w czasie wigilijnej wieczerzy zapalmy kilka świec, albo posiedźmy przy blasku padającym z rozświetlonej choinki – zamiast oświetlać pokój wszystkimi sposobami. Wyłączajmy też światełka, gdy wychodzimy z domu – na pewno pięknie wyglądają w wieczornym oknie, ale nabijają nam niezły rachunek na kolejny miesiąc. I wcale nie są ekologiczne.

 

 1. Kiedy gotujemy coś na Wigilię i Boże Narodzenie (oj, a gotujemy sporo…), warto zadbać przynajmniej o szybkość gotowania potraw. Wystarczy po prostu nakryć garnki przykrywką, by wnętrze prędzej się nagrzało i szybciej było gotowe. W ten sposób oszczędzimy prąd i będziemy mogli szybciej skonsumować pichcone przysmaki, więc warto 😉

 

 1. Kiedy pakujemy prezenty, unikajmy stosowania taśmy klejącej – ok, dzięki niej dużo łatwiej je zapakować, ale nie każdy wie, że taśma klejąca nie ulega biodegradacji. Nie ulegnie rozłożeniu, a w dodatku utrudnia poddanie papieru recyklingowi. Zatem albo zdejmujmy ją przed oddaniem papieru na makulaturę (tylko kto będzie o tym pamiętał!), albo po prostu przewiążmy prezent sznurkiem, czy ozdobną tasiemką. Kiedyś tak się pakowało prezenty i nie było z tym problemu 🙂 Wystarczy trochę wprawy 🙂

 

 1. W czasie świąt nie można zapominać o segregowaniu odpadów – a będzie ich wyjątkowo dużo! Recyklingowi może zostać poddana nawet nasza choinka – o ile była żywa. Może się więc przydać także po świętach – kto wie, może właśnie z niej zostanie wytworzony papier, którym opakujemy prezenty w kolejnym roku?:)

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

  Archiwa

  Kategorie

  Meta

  stiffadmin Opublikowane przez:

  Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *